Πρώτη καταχώρηση: Δευτέρα, 16 Μαΐου 2022, 01:49

ΝΒΑ: Οι Σέλτικς στους τελικούς της Ανατολής, αποκαθήλωσαν τους πρωταθλητές Μπακς

Οι περσινοί πρωταθλητές του ΝΒΑ, Μιλγουόκι Μπάκς και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν θα έχουν την ευκαιρία να υπερασπιστούν και φέτος τον τίτλο τους, καθώς οι Μπόστον Σέλτικς, ήταν ξεκάθαρα καλύτεροι στο 7ο παιχνίδι, που έκρινε την πρόκριση στους τελικούς της Ανατολής. Επικράτησαν με 109-81 των Μπακς στο Game 7 των ημιτελικών της Ανατολής και προκρίθηκαν στους τελικούς της Ανατολικής Περιφέρειας.

O Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε τα πάντα για να στείλει τους Μπακς στους τελικούς με στόχο το όνειρο του repeat, αλλά ήταν τρομερά μόνος. Άγγιξε το triple double, μετρώντας  25 πόντους, 20 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 τάπα και 10/26 σουτ σε 43 λεπτά στο παρκέ του TD Garden.

Την ίδια ώρα οι Σέλτικς έχοντας σε τρομερή βραδιά τον MVP του αγώνα Γκραντ Ουίλιαμς, που με 27 πόντους, 4 ριμπάουντ και 10/22 σουτ διέλυσε κάθε αμυντικό πλάνο των Μπακς κι από κοντά τον  Τζέισον Τέιτουμ με 23 πόντους, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ, μετέτρεψαν το 48-43 του πρώτου ημιχρόνου σε 109-81 στο φινάλε της αναμέτρησης, τρέχοντας ένα  επί μέρους 61-38, απέναντι σε μια ομάδα που ήταν τρομερά άστοχη από την περιφέρεια και δεν έβρισκε λύσεις στην επίθεση.

Οι Μπακς με το αποκαρδιωτικό  12,1% στα τρίποντα, μετρώντας μόλις 4/32 στον αγώνα δεν είχαν καμία τύχη παρότι ο ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έδωσε τα πάντα στο παρκέ. Οι Σέλτικς απεναντίας με πολύ καλύτερα ποσοστά  και με πολλούς παίκτες σε εξαιρετική κατάσταση, πήραν τη σπουδαία νίκη στέλνοντας τους πρωταθλητές σε πρόωρες διακοπές.

Τελευταία ενημέρωση: Δευτέρα, 16 Μαΐου 2022, 02:09