Πρώτη καταχώρηση: Σάββατο, 3 Σεπτεμβρίου 2022, 18:19

Σκωτία: Καταιγιστική η Σέλτικ, συνέτριψε 4-0 τη Ρέιντζερς!

Mόνο στα… χαρτιά ήταν ντέρμπι το «clasico» του σκωτσέζικου ποδοσφαίρου, καθώς η Σέλτικ συνέτριψε με 4-0 σκορ τη Ρέιντζερς, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Ποστέκογλου με αυτό το εμφατικό τρίποντο διατήρησε το απόλυτο νικών στο εφετινό πρωτάθλημα και βρίσκεται ήδη στο +5 από την «αιώνια» αντίπαλό της.

Ο αρχισκόρερ της Σέλτικ, Κιόγκο Φουρουγιάσι τραυματίστηκε μόλις στο 5ο λεπτό, με τον Γιώργο Γιακουμάκη να περνάει στη θέση του και να πραγματοποιεί καλή εμφάνιση.

Τρία λεπτά μετά, με συρτό σουτ ο Λιέλ Αμπαντά άνοιξε το σκορ για τους «Κέλτες». Στο 22’ ο Τσόλακ έπρεπε απλά να… φυσήξει την μπάλα για να τη στείλει στα δίχτυα του Χαρτ, ωστόσο απέτυχε και οι «Γκερς» το πλήρωσαν. Στο ημίωρο, ο Ματ Ο’Ράιλι βρήκε με υπέροχη κάθετη πάσα τον Ζότα που πλάσαρε τον ΜακΛάφλιν για το 2-0.

Κι αφού ο πρώην φορ του ΠΑΟΚ απέτυχε άλλες δυο φορές μέσα σε ένα δίλεπτο, ήρθε και το 3-0 για τη Σέλτικ, με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Αμπαντά. Ο 20χρονος Ισραηλινός έφτασε τα έξι γκολ στα πέντε τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 78’ ο Ρος Τέρνμπουλ, από… δώρο του γκολκίπερ της Ρέιντζερς, ΜακΛάφλιν.