Εύκολα η Ελευθερία Μοσχάτου επικράτησε με 77-63 της Δάφνης Αγίου Δημητρίου στην 6η αγωνιστική της Α1 Γυναικών.

Με τις δυο Αμερικανίδες της, Οκόγιε (27π. με 6 τρίποντα) και Κάλγουεϊ (15 π.) αλλά και την Καρακασίδου(18π.) πρωταγωνίστριες η Ελευθερία Μοσχάτου, πέτυχε ακόμα μία νίκη στην Α1 Γυναικών.

Χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία οι παίκτριες του Δεσποτάκη διατήρησαν το προβάδισμα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης για το τελικό 63-77 μακριά από το Μοσχάτο.

AO Ελευθερία Μοσχάτου WB

Η Ελευθερία Μοσχάτου «συνέτριψε» εκτός έδρας την Δάφνη Αγίου Δημητρίου με 63-77, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, επιστρέφοντας στον δρόμο των νικών!

Με καλή άμυνα και πρωταγωνίστριες την Γεωργία Σταμάτη και την Μόνικα Οκόγε η Ελευθερία Μοσχάτου έχτισε νωρίς μια διαφορά +5π. (5-10¬¬). Η Δάφνη Αγίου Δημητρίου στο 8΄ με την Γκριτζα μείωσε τη διαφορά (12-15). Χάρις της Καλογουέι, η Ελευθερία έκλεισε την 1η περίοδο με 12-17.

Με Ουέλς και Σπαθάρου οι γηπεδούχες αντέδρασαν στο 2ο δεκάλεπτο (19-26). Οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ (24-29). Η Ελευθερία δεν το άφησε έτσι, με το εύστοχο λέι απ της Καρακασίδου έφτασε τη διαφορά στους +8 (29-37). Η ομάδα του Μοσχάτου πήγε στα αποδυτήρια με +13 (29-42).

Η Δάφνη Αγίου Δημητρίου έψαχνε λύσεις στην επανάληψη , αφού η ομάδα του Μάριου Δεσποτάκη είχε φτάσει τη διαφορά στα ύψη (38-51). Η διαφορά παρέμενε στους +13 (44-59), με την 3η περίοδο να λήγει με 44-51.

Τελική ευθεία… Η γηπεδούχες ανέτρεψαν τα δεδομένα μειώνοντας στους ¬+11 (62-73).

Την αλλαγή πήγε να κάνει η ομάδα του Αντώνη Μπουμπού αλλά δεν τα κατάφερε. Η ομάδα μας με την ίδια συνταγή και το εύστοχο σουτ της Ταμπάκου πήρε τη νίκη με 63-77.