Παναθηναϊκός-Ελευθερία Μοσχάτου θα αναμετρηθούν στον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου γυναικών στο μπάσκετ την Κυριακή μετά την επικράτησή τους στους ημιτελικούς επί του ΠΑΣ Γιάννινα και της Νίκης Λευκάδας αντίστοιχα.

Κύπελλο Γυναικών: Μεγάλη νίκη και πρόκριση στο τελικό για την Ελευθερία Μοσχάτου. Την Κυριακή 26-4-2023 και ώρα 14.00 (ERTFLIX) θα αγωνισθεί με την ομάδα του Παναθηναϊκού, στο 3ο Κλειστό Άνω Λιοσίων (Ζωφριάς)

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ – ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ 56-50

Στον τελικό της Κυριακής (26/3, 14.00) προκρίθηκε η Ελευθερία Μοσχάτου (θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό) μετά την επικράτησή της με 56-50 επί της Νίκης Λευκάδας. Ο δεύτερος ημιτελικός τα είχε όλα. Αγωνία και ένταση μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο και κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Ότι «έχτιζε» η Νίκη με κόπο, το «γκρέμιζε» η Ελευθερία με τρίποντα. Αυτή ήταν περιγραφικά η εικόνα του πρώτου δεκαλέπτου. Η ομάδα της Λευκάδας πήρε προβάδισμα με 12-6 (7΄16΄΄) μετά εύστοχη ελεύθερη βολή της Κάρεϊ. Το Μοσχάτο απάντησε με τρίποντα από τις Σταμάτη, Κάλογουέι και Στούπα και προηγήθηκε με 15-13.

Το παιχνίδι παρέμεινε ντέρμπι μέχρι και τα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου και τις ομάδες ισόπαλες 23-23 (15΄45΄΄), όταν η Ελευθερία με επί μέρους σκορ 8-1 έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα 31-24.

Η Νίκη μείωσε σε 39-34 (25΄33΄΄) και παρέμεινε κοντά στο σκορ με την Οκόνορ που έκανε το 43-38 που ήταν αποτέλεσμα τρίτου δεκαλέπτου.

Ο αγώνας έγινε αμφίρροπος και πάλι στην τέταρτη περίοδο, όταν η Λευκάδα μείωσε στο καλάθι 44-42 (33΄19΄΄), ισοφάρισε σε 48-48 (35΄31΄΄) μετά από ενέργεια της Κάρεϊ και πέρασε μπροστά με 50-48 μετά από εύστοχο δίποντο της Αναστασοπούλου. Όμως η ψυχραιμία των παικτριών της Ελευθερίας από τη γραμμή των ελεύθερων βολών στα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν αρκετή για να δώσουν τη νίκη στην ομάδα του Μοσχάτου με 56-50.

Διαιτητές: Μαρίγλη, Κώτσου, Τσάνταλη

Δεκάλεπτα: 15-13, 31-24, 43-38, 56-50

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ (Σίμος): Κάλογουεϊ 7, Στούπα 7 (1), Καρακασίδου 17, Νάτσκου 6 (1), Σταμάτη 10 (3), Μπρούερ 9, Ταμπάκου.

ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Νανάκος): Δαμουλάκη 5 (1), Οκόνορ 9 (1), Ντάλα 3 (1), Αξιοπούλου, Αναστασοπούλου 6, Στακ 3, Φουράκη 6, Κούκη 2, Κάρεϊ 16.

Αρης Δημητρίου Πρόεδρος Ελευθερίας Μοσχάτου:

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ – ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ 56-50. Μεγάλη νίκη και πρόκριση στο τελικό για την ομάδα μας. Ο αγώνας ήταν δύσκολος αλλά η ψυχραιμία των παικτριών μας στο τέλος του αγώνα μας έδωσε την νίκη πρόκριση. Την Κυριακή 26-4-2023 και ώρα 14.00 θα αγωνισθεί με την ομάδα του Παναθηναϊκού για τον τελικό του μπάσκετ γυναικών.
Πολλά συγχαρητήρια στον κοουτς και στις παίκτριες, μα ποιο πολλά συγχαρητήρια στους φιλάθλους και τις ακαδημίες του συλλόγου που με το πάθος και τον παλμό τους βοήθησαν τα μέγιστα στην μεγάλη νίκη. Είναι η δεύτερη συνεχομενη χρόνια που η ομάδα μας αγωνίζεται σε τελικό. Πέρσυ με τον Ολυμπιακό φέτος με τον Παναθηναϊκό.