Πρώτη καταχώρηση: Παρασκευή, 2 Ιουνίου 2023, 23:34

Με μεγάλο διπλό (3-1) στο «Mapei Stadium» επί της Σασουόλο, ολοκλήρωσε η Φιορεντίνα το βράδυ της Παρασκευής (2/6) τις εγχώριες υποχρεώσεις της, στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 38ης και τελευταίας αγωνιστικής της Serie A.

Πέντε μέρες πριν από την παρουσία των «βιόλα» στον τελικό του Europa Conference League (7/6) με αντίπαλο τη Γουέστ Χαμ στην «Eden Arena» της Πράγας, ο Βιτσέντσο Ιταλιάνο χρησιμοποίησε μία ενδεκάδα με αρκετές «ρεζέρβες», όμως παρά τις πολλές αλλαγές η εικόνα της ομάδας του ήταν ξανά πολύ πειστική.

Η Φιορεντίνα έχασε σημαντικές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος και πήρε προβάδισμα στο σκορ με τον Καμπράλ στο 47′. Μετά το 60′ ωστόσο, η Σασουόλο ανέβασε «στροφές» κι έφτασε στην ισοφάριση με το εύστοχο πέναλτι του Μπεράρντι στο 70′.

Η τελευταία… λέξη, ωστόσο, ανήκε στους «βιόλα» οι οποίοι βρήκαν δύο φορές δίκτυα στο τελευταίο δεκάλεπτο με τους Σαπονάρα (79′) και Νίκο Γκονζάλες (83′) και πήραν τους τρεις βαθμούς. Στο 82′ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για τους γηπεδούχους ο Τρεσόλντι, ενώ έξι λεπτά μετά τον ακολούθησε με απευθείας κόκκινη κι ο Ροζέριο με τη Σασουόλο να ολοκληρώνει τον αγώνα με 9 παίκτες.

Η 38η αγωνιστική:

Σασουόλο-Φιορεντίνα 1-3 (70΄ πέν. Μπεράρντι – 47΄ Καμπράλ, 79΄ Σαπονάρα, 83΄ Νίκο Γκονζάλες)