Otapoint.gr

Πρώτη νίκη για την Ελευθερία Μοσχάτου (70-68) την Zabiny Brno

• 1η νίκη της Ελευθερίας Μοσχάτου στους ομίλους του EuroCup Γυναικών
  • Μεγάλη νίκη της ομάδας μας στο γήπεδο μας, η πρώτη Ευρωπαϊκή νίκη και μάλιστα στο Μοσχάτο.

Νίκη για την Ελευθερία Μοσχάτου στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι της, με την Τσεχική Zabiny Brno.

EuroCup Γυναικών: Εξαιρετική η Ελευθερία Μοσχάτου, πήρε το παιχνίδι με σκορ 70-68 την Τσεχχικη Zabiny Brno, μέσα στην έδρα της στο Μοσχάτο!

Ιστορική πρώτη νίκη για την Ελευθερία Μοσχάτου στους ομίλους του EuroCup, καθώς με ψυχή τα κορίτσια της Κατερίνας Χατζηδάκη κέρδισαν την τσέχικη Μπρνο με 70-68! Μπικλ (21π., 11ρ.), Κάιζερ (17π., 11ρ.) και Ζεκ (18π., 7ασ.) τριπλέτα-φωτιά για την Ελευθερία!

Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 0-7, για να απαντήσει η Ελευθερία για το 5-9. Η Μπρνο έκανε το 7-16, με την Ελευθερία να μειώνει σε 12-16. Σκορ α’ δεκαλέπτου 20-24. Στο ίδιο περίπου μοτίβο κύλησε και η β’ περίοδος, με την Ελευθερία να έχει από κοντά τη Μπρνο. Μάλιστα κατόρθωσε και να προσπεράσει με 37-36! Με ψυχολογία η ομάδα του Μοσχάτου πήγε στα αποδυτήρια με αέρα οκτώ πόντων (46-38).

Η Ελευθερία είχε το προβάδισμα σχεδόν σε όλη την γ’ περίοδο, αλλά οι Τσέχες ανεβάζοντας στροφές προσπέρασαν με 53-56 (30’). Η Μπρνο ξέφυγε με 55-62 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, όμως η Ελευθερία καταβάλλοντας μεγάλη προσπάθεια, έφερε το ματς στον πόντο (66-67) και ισοφάρισε με τη Μπικλ (68-68). Η ίδια έκανε το 70-68 και με τη Μπρνο να κάνει λάθος στην τελευταία επίθεση του αγώνα, η Ελευθερία πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στους ομίλους!

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 46-38, 53-56, 70-68

Το παιχνίδι διεξήχθη την Τετάρτη 18/10/23 στο Κλειστό γήπεδο Μοσχάτου, Μιαούλη 60, Μοσχάτο.