![«Ψάχνεται» για μηχανήματα έργου ο Δήμος Σπάρτης](https://www.lakonikos.gr/media/k2/items/cache/7177c5a8fb4978018a28b24e50229cfa_XL.jpg)
Τον στόλο των μηχανημάτων έργου που διαθέτει, κοιτάζουν και ξανακοιτάζουν στον Δήμο Σπάρτης. Μεγάλος σε έκταση ο δήμος, πολλά τα χωριά, πολλά τα χιλιόμετρα οδών και αγροτικών δρόμων που χρήζουν φροντίδας και συντήρησης. Κι ο υπάρχων στόλος δείχνει πεπαλαιωμένος και μη επαρκής πολλές φορές να αντεπεξέλθει στα εποχικά του καθήκοντα.
Έτσι, στην 2η έκθεση ERGO.TEC/Μηχανήματα Έργων -που διεξάγεται αυτές τις μέρες στο εκθεσιακό κέντρο MEC Παιανίας- βρέθηκε ο αντιδήμαρχος Τεχνικών Υπηρεσιών Παναγιώτης Παυλής, την Παρασκευή (24/5). Γεμάτος ο τόπος με Bobcat, JCB και φορτηγά με ανατροπή. Ο Δ. Σπάρτης θέλει να ξέρει «τι παίζει» στην αγορά, ώστε όταν προκύψει το κατάλληλο χρηματοδοτικό εργαλείο να κινηθεί αναλόγως. Not bad…
Δ.Π.