Πρώτη καταχώρηση: Δευτέρα, 16 Ιανουαρίου 2023, 17:10

Australian Open: Αγχωτική πρεμιέρα για τον Ναδάλ, «αεράτη» πρόκριση για τον Μεντβέντεφ

Απροσδόκητες δυσκολίες αντιμετώπισε ο Ράφαελ Ναδάλ στο πρώτο παιχνίδι του στο Australian Open.

Ο Ισπανός κάτοχος του τίτλου (Νο 2) χρειάστηκε τρεις ώρες και 41 λεπτά για να κάμψει την αντίσταση του Βρετανού Τζέικ Ντρέιπερ (Νο 38 στον κόσμο), τον οποίο τελικά νίκησε σε τέσσερα σετ (7-5, 2-6, 6-4, 6-1) για να προκριθεί στον 2ο γύρο.

Ο 21χρονος Ντρέιπερ ήταν ανταγωνιστικός στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, αλλά από ένα σημείο κι έπειτα έδειξε να κουράζεται και να αντιμετωπίζει μυϊκά προβλήματα, με φυσιολογική συνέπεια να λυγίσει απέναντι στον πολύ πιο έμπειρο αντίπαλό του.

Επόμενος αντίπαλος του Ναδάλ θα είναι ο Αμερικανός Μακένζι ΜακΝτόναλντ (Νο 65 στον κόσμο), ο οποίος νίκησε τον συμπατριώτη του Μπράντον Νακασίμα 7-6, 7-6, 1-6, 6-7, 6-4.

Από εκεί και πέρα, ο Ντανίλ Μεντβέντεφ (No 8) δεν άφησε… περιθώρια στον Μάρκος Γκιρόν, στην πρεμιέρα του στο Australian Open. O Ρώσος τενίστας ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος (6-0, 6-1, 6-2) στον αγώνα του με τον 29χρονο Αμερικανό (Νο 56), ο οποίος διήρκεσε μόλις 96 λεπτά.

Ο 26χρονος Μεντβέντεφ που ήταν φιναλίστ του Australian Open τις δύο τελευταίες χρονιές έχασε μόνο τρία game κόντρα στον Γκιρόν.

Στον δεύτερο γύρο της διοργάνωσης, την Τετάρτη (18/1), το Νο 8 της παγκόσμιας κατάταξης θα βρει αντίπαλο τον Τζον Μίλμαν. Ο Αυστραλός απέκλεισε τον Μαρκ Αντρέα Χέσλερ με 6-7(8), 7-5, 6-7(2), 6-2, 6-3 σε 4 ώρες και 5 λεπτά.

Τελευταία ενημέρωση: Δευτέρα, 16 Ιανουαρίου 2023, 17:18